Zapraszamy na Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej

Zapraszamy na Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej

W ten weekend zapraszamy na Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej, który po raz drugi odbędzie się w przestrzeni kulturalno-społecznej historycznego Lublina. Koncerty, wystawy, sztuka i kulinaria. Naprawdę warto być w Lublinie podczas najbliższych trzech dniach.

Nasz Festiwal, łącząc w sobie tradycję z nowoczesnymi środkami wyrazu, otwiera okno na nie tak odległą żydowską przeszłość miasta, pozwalając zanurzyć się w niej – choćby na chwilę – mieszkańcom Lublina i nie tylko, stykając ich z kulturą i tradycją niegdysiejszych sąsiadów i przyjaciół. Wydarzenie wypełnia pustkę kulturową po nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej. Celem naszego projektu jest podtrzymywanie pamięci o historii i kulturze Żydów w Polsce oraz kultywowanie języka jidysz, a także utrwalanie pozytywnych relacji polsko-żydowskich.

Główną osią Lubliner Festival jest muzyka, która łączy pokolenia i poprzez którą uczymy o zwyczajach i tradycji żydowskiej. Jej dźwięki, bez względu na to, czy płynące z łkających aszkenazyjskich skrzypiec, czy drżące między strunami mistycznego sefardyjskiego oud, zbliżają ludzi do siebie, ale także, jak twierdzą chasydzi, są przepustką do raju. Właśnie dlatego w programie tegorocznego Festiwalu znalazła się zarówno muzyka klezmerska, sety DJ-skie, muzyka etno, alternatywa, jak i muzyka chasydzka. Do udziału zaprosiliśmy najlepszych artystów z Polski i Izraela – twórców, którzy wyrośli w kulturze żydowskiej i czerpią z niej od dawna oraz tych, którzy właśnie zainspirowali się nią po wielu latach działalności muzycznej.

W tym roku na festiwalowych scenach wystąpią m.in. kantor Israel Nachman (Izrael), zespół Boom Pam (Izrael), Kayah & Transoriental Orchestra, MILO Ensemble & Wojciech Waglewski oraz wielu innych artystów.

W programie tegorocznej edycji nie zabraknie wystaw, projekcji filmowych, spektakli teatralnych i kabaretowych. Specjalnie dla dzieci zaprezentujemy przedstawienie pt. „Ostatni syn” Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

Lubliner Festival to także liczne wydarzenia edukacyjne. W ciągu sześciu dni odbędą się m.in. warsztaty kuchni żydowskiej dla dzieci i dorosłych, warsztaty tańca żydowskiego, klezmerskie, piosenki żydowskiej, plastyczne oraz kurs samoobrony dla kobiet. Wszyscy zainteresowani będą mieli okazję zadać nurtujące ich pytania Naczelnemu Rabinowi Polski Michaelowi Schudrichowi.

Wyjątkowo ciekawie zapowiada się również nocna potańcówka przy energetycznej muzyce zespołu Bum Bum OrkeStar.

W programie znalazły się spacery po żydowskim Lublinie i starym cmentarzu żydowskim, wycieczki melexem dla seniorów oraz zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku.

Organizatorem Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie jest Fundacja Ner Tamid – Wieczne Światło kultywująca pamięć o żydowskich przodkach i kulturze narodu żydowskiego. Współorganizatorami Festiwalu są Urząd Miasta Lublin oraz Centrum Kultury w Lublinie.
Festiwal ma charakter niekomercyjny i edukacyjny – udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, a w wybranych wydarzeniach będzie można uczestniczyć także on-line (www.lublinerfestival.com oraz https://www.facebook.com/lublinerfestival/).

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.