Woda Króla Daniela. Chełm ma pomysł na wodę!

Woda Króla Daniela. Chełm ma pomysł na wodę!

Miasto Chełm oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej inicjują nowy projekt! Zapadła decyzja o rozpoczęciu produkcji miejskiej wody mineralnej o nazwie “Woda Króla Daniela”. Informację o tym przedsięwzięciu ogłosili podczas środowej konferencji prasowej Prezydent Jakub Banaszek oraz prezes MPGK Marcin Czarnecki.

“Zmienia się nasze otoczenie, zmienia się nasze środowisko, zmienia się klimat, a w Chełmie marnowano nadwyżkę wody. Chcemy, żeby to się zmieniło, dlatego podjęliśmy decyzję o zagospodarowaniu tej wody, ponieważ ma ona bardzo dobre właściwości. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wystosowało już wniosek o zarejestrowanie jej nazwy” – powiedział Prezydent Jakub Banaszek. “To odpowiedź na globalne zmiany klimatu, suszę. Chodzi nam przede wszystkim o to, abyśmy nie marnowali naszego najcenniejszego surowca” – dodał.

“Uważam, że to spektakularne działanie, które pozwoli nam w korzystny sposób zagospodarować nadwyżkę wody. Uruchomienie linii produkcyjnej miejskiej wody mineralnej sprawi również, że w spółce powstaną nowe miejsca pracy. To także kolejny krok, po miejskiej stacji paliw, w kierunku poszukiwania nowych źródeł przychodu dla przedsiębiorstwa” – mówił Marcin Czarnecki, prezes MPGK.

“Nie marnujemy wody, tworzymy nowe miejsca pracy. To bardzo pozytywne informacje. MPGK przystąpiło do opracowywania biznesplanu, abyśmy niebawem mogli zainicjować działania związane z powstaniem linii produkcyjnej chełmskiej wody mineralnej” – podsumował Prezydent.

Woda, która trafia do chełmskich domów ujmowana jest z dwóch ujęć (Bariera i Trubaków) położonych w różnych częściach miasta. Zlokalizowane we wschodniej części Chełma ujęcie wód podziemnych Bariera pozwala na wydobycie wody odpowiadającej wymaganiom obowiązujących norm sanitarnych bez konieczności jej uzdatniania. Analiza „chełmskiej kranówki”, przeprowadzona przez akredytowane laboratoria, pokazuje, że gwarantuje ona wysoką jakość, zawiera również zbliżoną ilość substancji mineralnych do tych, które oferują popularne, dostępne na rynku wody butelkowane. Nasza woda kwalifikowana jest jako średniozmineralizowana, niskosodowa, o dużej twardości i lekko alkalicznym pH. Zawiera też kationy wapnia, magnezu, potasu i sodu oraz aniony fluorków, chlorków, siarczanów i wodorowęglanów. Należy pamiętać, że za pomocą wody bogatej w substancje mineralne można dostarczyć do organizmu nawet do 15% dziennego zapotrzebowania na sód czy magnez.

W ramach inwestycji dotyczącej uruchomienia linii rozlewniczej planowane jest wykonanie nowego odwiertu w bliskim sąsiedztwie istniejącej infrastruktury ujęcia Bariera. Linia rozlewnicza zagwarantuje kompleksowy system produkcji, poczynając od rozdmuchiwania, poprzez transportery powietrza, maszyny rozlewające, zakręcarki, etykieciarki aż po urządzenia pakujące i paletujące. Wydajność napełniarki projektowanej linii technologicznej to około 3 tys. butelek na godzinę przy zakładanej pojemności 0,5 – 2,5 l. W ramach inwestycji planowana jest też budowa nowoczesnej hali produkcyjno – magazynowej z zapleczem sanitarnym i biurowym. Spółka rozważa także uruchomienie produkcji specjalnej linii wody w opakowaniach szklanych.

Uruchomienie miejskiej rozlewni wody mineralnej to następny krok w stronę rozwoju i podniesienia rangi Chełma. To również kolejny element rozbudowywania małej retencji w naszym regionie oraz stworzenie pełnego, sprawnie działającego systemu retencyjnego, odpowiadającego aktualnym wyzwaniom klimatycznym.

Dziś, w obliczu dużego zaangażowania organów państwowych w konieczność racjonalnej retencji wody, istnieje wiele możliwości pozyskania wsparcia na sfinansowanie planowanej inwestycji. Dotacja może zostać przyznana np. z funduszy priorytetowych programów przeznaczonych na zapobieganie skutkom zmian klimatycznych i przeciwdziałaniu suszy, m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.