Weronika Błaziak z I LO finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Weronika Błaziak z I LO finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Weronika Błaziak z kl. III c I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie została czwartą w historii szkoły finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Zawody ogólnopolskie odbyły się 3 – 6 kwietnia w Konstancinie i w Warszawie.

Pierwszą, a zarazem najbardziej wymagającą z prób, było napisanie przez uczestników tego etapu pracy pisemnej. Efektem drobiazgowej selekcji było nadanie tytułu finalisty wszystkim tym, których zaangażowanie twórcze nie spełzło na niczym. Weronika znalazła się w gronie 70 najlepszych uczniów w Polsce, przechodząc do etapu ustnego olimpiady. Tu z kolei najważniejsze – oprócz wiedzy i kwiecistego języka – były umiejętności oratorskie i stalowe nerwy w obliczu wymagających komisji. Weronika Błaziak tak wspomina swoje zmagania olimpijskie: „Trudno uwierzyć, że to już koniec. Olimpiada polonistyczna zdecydowanie kosztuje wiele wyrzeczeń, stresu i energii życiowej, jednak w zamian daje coś o wiele bardziej cennego. Nie mówię tu o indeksie czy  tytule finalisty – wydaje mi się, że to właśnie możliwość poszerzenia horyzontów ze szczególnie interesujących dziedzin, doskonała atmosfera „święta nauki” i cudowni ludzie, towarzyszący wiedzą, wsparciem i swoją otwartością na każdym etapie. To właśnie dlatego warto próbować”.

Dzięki tytułowi finalistki olimpiady polonistycznej Weronika Błaziak otrzyma na egzaminie maturalnym z języka polskiego (zarówno w części ustnej jak i pisemnej na obu poziomach) sto procent punktów. Uczennicę w jej przygotowaniach wspierała prof. Anna Popielewicz.

Serdecznie gratulujemy!