Niesamowity dar dla chełmskiego Muzeum

Niesamowity dar dla chełmskiego Muzeum

Dział Sztuki Współczesnej i Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie otrzymał ostatnio niesamowity dar ! Jurgen Weichardt, znany krytyk niemiecki, podarował naszemu muzeum blisko 100 prac, w tym 49 prac swojej zmarłej żony Eugenii Gortchakovej (w kolekcji muzeum jest już kilka prac tej artystki) i to zarówno obrazów na płótnie jak i grafik oraz fotografii.

Ponadto do zbiorów trafiły prace graficzne, rysunkowe, malarskie na papierze wielu znakomitych Polaków jak Janusz Przybylski, Marek Radke, Aleksandra Jachtoma, Adam Myjak, Stanisław Fijałkowski, Barbara Gawdzik-Brzozowska, ale też takich klasyków polskiej grafiki, rysunku jak: Halina Chrostowska, Andrzej Pietsch, Ryszard Otręba, Jacek Sroka, Konrad Srzednicki, Barbara Rosiak, Tadeusz Michał Siara, Stanisław Wejman i wielu innych.

Weichardt przekazał również prace znakomitych niemieckich artystów (Hans Albert Walter, Horst Bartnig) i Słowaków (Robert Urbasek, Rudolf Sikora). To wspaniały dar, uzupełniający nasze zbiory o nowe prace autorów, których mamy, ale też takich, których nam brakowało. Darczyńca już po raz drugi obdarował nasze Muzeum. Po raz pierwszy przekazał do naszych zbiorów dar w 1996, złożony z 45 prac artystów niemieckich i z Europy środkowej oraz z Rosji.

„Jesteśmy dumni, że to właśnie do nas trafiły tak znakomite prace tak wybitnych artystów.”- napisało Muzeum na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Foto: Grzegorz Zabłocki