Magia Teatru Andersena w chełmskiej bibliotece

Magia Teatru Andersena w chełmskiej bibliotece

Chełmska Biblioteka Publiczna, w ramach zbliżającego się Tygodnia Bibliotek, serdecznie zaprasza do oglądania wystawy przygotowanej przez Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 26 kwietnia o godzinie 12.00 w Wypożyczalni Głównej ChBP, przy ulicy Partyzantów 40.

Wystawa prezentuje kostiumy, lalki oraz elementy scenografii ze spektakli takich jak: Anioł za lodówką, Wertep, Mała Syrenka, Trzej Muszkieterowie, Pasterka i kominiarczyk czy Latający Kufer, które grane były w Teatrze im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie od 2000 roku. Wystawa pokazuje nie tylko działalność teatru, ale też kunszt pracy projektantów kostiumów i lalek, scenografów oraz rzemieślników teatru. Chcielibyśmy, aby nasza wystawa, choć na chwilę, przeniosła widzów w świat magii teatru. Prócz kostiumów, lalek i scenografii będzie można zobaczyć również fragmenty spektakli, posłuchać muzyki z wybranych spektakli, a także poczytać publikacje związane z działalnością teatru. Wystawa jest zorganizowana z okazji Jubileuszu 65-lecia teatru, w ramach 51. Ogólnopolskich Spotkań Lalkarzy w Chełmie.

Teatr im. Hansa Christiana Andersena to jedyny w Lublinie teatr, którego oferta repertuarowa i edukacyjna jest skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Od powstania, 6 grudnia 1954 roku, do dzisiaj nieprzerwanie wprowadza w magiczny świat teatru najmłodszych mieszkańców miasta, nie zapominając również o spektaklach dla widzów dorosłych. Teatr Lalki i Aktora rozpoczął swoją działalność premierą przedstawienia Andrzeja Ejsmunda pod tytułem Złota Kula, w reżyserii Maryli Kędry, która była pierwszym dyrektorem teatru. W repertuarze teatru znajdują się teksty zarówno o współczesnej problematyce (Arabela, Dziób w dziób, Lekcje niegrzeczności czyli Łysol i Strusia, Muminki), które sąsiadują z realizacjami klasycznych polskich legend, baśni i bajek (Pchła Szachrajka, Calineczka). Naszą ofertę kierujemy do najmłodszych dzieci i ich rodziców oraz opiekunów (Pod Kolor), do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jak i do osób dorosłych (Hamlet/ HTML, Podwójne życie Weroniki, Wesele). Współczesny Teatr Andersena konsekwentnie wprowadza nową dramaturgię i nie boi się różnorodności tematycznej ani mieszania konwencji. Od września 2017 roku funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego pełni Krzysztof Rzączyński.

Polecamy.