Chełmscy żeglarze zapraszają na IX Festiwal Szant

Chełmscy żeglarze zapraszają na IX Festiwal Szant

Ahoj! Już 19 października godz. 17.00, w Chełmskim Domu Kultury odbędzie się dziewiąta już edycja Chełmskiego Festiwalu Szant, którego organizacją zajmują się skupieni w Klubie Żeglarskim Chełm pasjonaci żagli, wiatru i wody pod kilem. Organizatorzy obiecują wieczór niesamowitych wrażeń, podczas którego na scenie ChDK pojawią się prawdziwe szantowe gwiazdy.


Cztery Refy

Zespół pod obecną nazwą istnieje od 1985 r. Początkowy skład tworzyli członkowie Akademickiego Klubu Żeglarskiego. W repertuarze liczącym ponad 250 utworów znajdują się: szanty, pieśni morskie, pieśni wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim, która kiedyś była grana na pokładach wielkich żaglowców. Zdecydowaną większość tekstów stanowią własne teksty i tłumaczenia oryginalnych pieśni morskich, zaliczane obecnie do klasyki gatunku. Wiele z nich śpiewanych jest także w języku angielskim.

Grupa wykorzystuje wyłącznie instrumenty akustyczne, typowe dla tego rodzaju muzyki min.: anglo-koncertina, bodhran, drumla, flażolety, gitara, mandolina, skrzypce. Szanty i stylizacje szantowe, które stanowią część bogatego repertuaru, śpiewane są na ogół a cappella.

Cztery Refy występują od wielu lat na prawie wszystkich festiwalach i przeglądach piosenki żeglarskiej w Polsce. Od 1985 r. są inicjatorami i gospodarzami Łódzkich Spotkań z Piosenką Żeglarską KUBRYK. Są również znani za granicą (Anglia, Szkocja, Holandia, Niemcy, Szwecja, Dania, Norwegia, Włochy, USA) i utrzymują żywe kontakty ze światową czołówką wykonawców tego gatunku.

Zespół udokumentował swój dorobek nagrywając większość repertuaru na pętnastu płytach CD (wcześniej na czternastu kasetach). Część tych wydawnictw uzupełniają śpiewniki zawierające teksty, nuty, ilustracje, zdjęcia oraz informacje o utworach i ich wykonawcach. Następne pozycje w opracowaniu.

Przez 30 lat działalności grupy współpracowało z nią kilkanaście osób. Nadal jednak trzon zespołu stanowią weterani piosenki żeglarskiej, tworzący w latach 1974-1980 zespół Refpatent, który jako pierwszy w Polsce lansował stare pieśni morskie z własnymi tekstami lub tłumaczeniami, a w obecnym składzie grupa występuje od 18 lat.

Roman Roczeń

To polski niewidomy pieśniarz i gitarzysta. W repertuarze ma głównie utwory szantowe, jak i covery. Występuje od 1997. Zaczynał w warszawskich pubach, od razu zdobywając dużą popularność. Od 2008, do czerwca 2013 na gitarze akompaniował mu Waldemar Lewandowski. Obecnie Roman Roczeń śpiewa przy akompaniamencie Krzysztofa Kowalewskiego. Jest jednym z bardziej znanych artystów szantowych. Członek Stowarzyszenia „Bractwo Zawiszaków”, od 20 grudnia 2003 roku członek zarządu tej organizacji.

Zapraszamy!