Aga Derlak Chełmianinem Roku!

Aga Derlak Chełmianinem Roku!

Agnieszka Derlak, znana pianistka i flecistka jazzowa, została wyróżniona przez Kapitułę tytułem Chełmianina Roku. Laureatka nie mogła osobiście uczestniczyć w uroczystości, dlatego wyróżnienie w jej imieniu odebrali rodzice. Wśród chełmian jest wielu ludzi nieprzeciętnych, ludzi oddanych miastu i sprawom wspólnoty lokalnej, takich, których dokonania i osiągnięcia nie powinny zostać niezauważone. Takie osoby należy nagradzać i promować. Zasługują one na nasze uznanie, podziękowania i wyróżnienia.

W tegorocznej edycji do magistratu wpłynęło 7 wniosków, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Tytułem Chełmianina Roku 2019 wyróżniona została pianistka i flecistka jazzowa, Agnieszka Derlak. To z jej inicjatywy w 2012 roku powstało trio jazzowe. Zespół wydał w 2012 roku debiutancki album pt. „First Thought”. W kwietniu 2017 r. ukazał się ich kolejny krążek pt. „Healing”. Pianistka jest laureatką nagrody Fryderyk 2016 w kategorii jazzowej “Fonograficzny Debiut Roku”. Swoją działalnością artystyczną krzewi kulturę wysokich lotów, rozsławiając tym samym nasze miasto w Polsce i na świecie.

Tytuł, z rąk wiceprezydent Miasta Chełm Doroty Cieślik oraz Przewodniczącego Rady Miasta Chełm Longina Bożeńskiego, w imieniu laureatki odebrali jej rodzice – Ewa i Wojciech Derlakowie.

Bardzo cieszy nas to, że w tym roku Kapituła zdecydowała się przyznać wyróżnienie osobie związanej z kulturą. To ważne, ponieważ w tych pandemicznych czasach związków z kulturą brakuje nam szczególnie. Pani Agnieszka Derlak rozsławia nasze miasto nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. To kultura poprzedza wejście kapitału. Może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale to prawda. Na to, jaki jest stan kultury zwracają również uwagę np. inwestorzy. Dzięki takim osobom jak Pani Agnieszka Derlak ten stan postrzegania naszego miasta jest bardzo wysoki – powiedział Longin Bożeński.

Głos w imieniu wyróżnionej zabrała mama: „W imieniu naszej córki chciałam przekazać serdeczne podziękowania. Agnieszka stwierdziła, że dostała nagrodę nieco na wyrost, ponieważ w ostatnim czasie nie miała okazji szczególnie wyróżnić się swoimi działaniami na terenie miasta. Obiecała jednak – i prosiła, żebyśmy to zadeklarowali – chęć jej zaangażowania w przyszłym roku. Agnieszka ma zamiar zrealizować kilka ciekawych projektów, zrobić dla naszego miasta coś pożytecznego i pięknego”. – mówiła Ewa Derlak.

Serdecznie gratulujemy!