Straż Miejska sprawdza czystość powietrza

Straż Miejska sprawdza czystość powietrza

Strażnicy miejscy w Chełmie prowadzą monitoring czystości powietrza w kontekście spalania w piecach i kominkach jednorodzinnych zabudowań w naszym mieście. Funkcjonariusze dysponują detektorem, za pomocą którego wykonują kontrole czystości powietrza. Jak dotąd w ten sposób zrealizowano 224 pomiary. Straż miejska ma również do dyspozycji drona ze stacją pomiarową, która bada skład spalin wydobywających się z kominów. Przy jego użyciu wykonano kilkadziesiąt kontroli.

W kilku przypadkach wysokie odczyty szkodliwych substancji były podstawą do podjęcia interwencji w domach. Te jednak nie potwierdziły spalania śmieci, a niewłaściwą technikę lub zaniedbane instalacje. W trakcie jednej z kontroli doszło nawet do zapłonu komina i dzięki interwencji strażników udało się zapobiec pożarowi.

Urządzenia stosowane przez straż miejską wykrywają substancje świadczące o spalaniu odpadów, tj. tworzywa sztuczne, lakiery, farby, sklejki, płyty meblowe i wiórowe. To m.in. bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia związki: chlorowodór, chlorek winylu, cyjanowodór czy formaldehyd, które wchłaniamy z zanieczyszczonego powietrza.

W trosce o nasze zdrowie apelujemy o stosowanie odpowiednich paliw i metod ogrzewania naszych domostw. Przypominamy, że za spalanie odpadów grozi 5 tysięcy złotych grzywny.