Spichlerz Lubelski zaprasza

Spichlerz Lubelski zaprasza

W poniedziałek, 29 kwietnia br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie odbyła się konferencja prasowa dotycząca projektu pt. „Spichlerz Lubelski”, którego inicjatorem jest lubelski oddział Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.

„Projekt „Spichlerza Lubelskiego” od razu zyskał naszą akceptację. Nie ma nic bardziej pozytywnego jak promowanie rodzimych towarów. Oferowana przez lokalnych producentów żywność jest przede wszystkim ekologiczna, dzięki czemu może cieszyć podniebienia nie tylko mieszkańców Lubelszczyzny, ale także całego kraju i Europy.” – przekonuje marszałek województwa Jarosław Stawiarski.

Działalność „Spichlerza Lubelskiego” skupiona będzie przede wszystkim w Lublinie w Centrum Produktu Lokalnego Elizówka 65, 21-003 Ciecierzyn (Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka. Hala A parter). Członkowie Izby liczą, że z czasem Centrum stanie się ważnym miejscem na mapie Lubelszczyzny.

„Chcemy pomóc producentom żywności wysokiej jakości, a co za tym idzie podtrzymywać i przekazywać tradycje lubelskiej kuchni. Docelowo chcemy otworzyć punkt sklepowy, gdzie klienci będą mogli zaopatrzyć się w produkty prosto od producenta. W koncepcji mamy także zawartą dostawę produktów, po zamówieniu telefonicznym czy internetowym, do domu.” – dodaje Prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego – Oddział Lublin Tomasz Solis.

W ramach projektu prowadzona będzie również sprzedaż internetowa, która pozwoli na dotarcie z najlepszymi produktami Lubelszczyzny o charakterze regionalnym, lokalnym czy ekologicznym, do wszystkich potencjalnych klientów, bez względu na ich miejsce zamieszkania. Utworzenie takiego punktu z inicjatywy samych producentów, którzy aktywnie wspierają i promują województwo lubelskie na wydarzeniach targowych i konferencyjnych w całej Polsce, daje szanse na powodzenie tego przedsięwzięcia i potwierdza autentyczność i wysoką jakość oferowanych produktów.

Kolejnym atutem jest różnorodność oferowanych produktów (miodów, przetworów owocowych, ziół, ciast i słodyczy, przetworów mlecznych, produktów piekarniczych i mięsnych). Asortyment ten stopniowo będzie rozszerzany, biorąc pod uwagę plany izby związane z rozwojem organizacji i przyjmowaniem nowych członków.

Działalność „Spichlerza Lubelskiego” jest w pewnym sensie owocem starań Samorządu Województwa Lubelskiego, który był inicjatorem powstania lubelskiego oddziału Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Spotkanie inicjujące oddział miało miejsce w siedzibie UMWL 8 kwietnia 2015 r. w Lublinie.

Na uwagę zasługuje fakt, iż „Spichlerz Lubelski” został współfinansowany z funduszy projektu „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020. Możemy więc poczuwać się do „ojcostwa” tej inicjatywy i jako dobry rodzic przyglądać się i wspierać rozwój tego dziecka.

Członkowie oddziału i „Spichlerza Lubelskiego” współpracują od lat z urzędem marszałkowskim uczestnicząc w wielu akcjach informacyjno-promocyjnych samorządu województwa, nakierowanych zarówno na mieszkańców regionu, jak i całego kraju czy Europy. Produkty oferowane dzisiaj w ramach „Spichlerza Lubelskiego” można zawsze spotkać podczas naszych wydarzeń w regionie i wyjazdowej promocji podczas targów. Są to:

„Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski” – festiwal trzech regionów (lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego) organizowany co roku w każdym z partnerskich regionów. Najbliższa lubelska odsłona odbędzie się 22-23 w czerwca Nałęczowie;

„Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” (wojewódzki etap ogólnopolskiego konkursu) – organizowany razem z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego (najbliższy termin to 4 sierpnia, Zamość). Oprócz nagród regionalnych, przyznawane są co roku nominacje do ogólnopolskiej nagrody „Perła”;

imprezy targowo-wystawiennicze: EKOGALA w Rzeszowie; POLAGRA FOOD w Poznaniu, NATURA FOOD w Łodzi.

Gros z oferowanych w Spichlerzu Lubelskim produktów zostało wpisanych na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych.

Przysmaki te stanowią także dużą część katalogu przygotowanego i finansowanego przez Urząd „W krainie lubelskich produktów tradycyjnych”. Jest to wznawiane/aktualizowane cyklicznie kompendium wiedzy nt. naszych regionalnych tradycyjnych specjałów. Wydanie elektroniczne dostępne jest na stronie internetowej www.lubelskie.pl w zakładce „Rolnictwo i środowisko”.

Obecnie pod względem liczby zgłoszonych produktów zajmujemy 3. miejsce w kraju. Jesteśmy więc w ścisłej czołówce regionów najaktywniej działających na rzecz zachowania lokalnego dziedzictwa kulinarnego. Lubelskie smakołyki stanowią ponad 10% wszystkich zarejestrowanych na liście!

Promując lubelskie produkty żywnościowe wysokiej jakości, samorząd województwa wychodzi  z założenia, że takie wsparcie pozwoli wytwórcom skupić się na rozwijaniu produkcji oraz dbaniu o jakość swoich wyrobów. To z pewnością przełoży się na dochodowość biznesu, a tym samym na konkurencyjność tej gałęzi lubelskiej gospodarki.