Odpady wielkogabarytowe. Urzędnicy radzą!

Odpady wielkogabarytowe. Urzędnicy radzą!

W ostatnim czasie zarówno w mediach społecznościowych, jak i tradycyjnych pojawiły się informacje dotyczące porzucania odpadów wielkogabarytowych na miejskich osiedlach. Mieszkańcy wyrzucają pod śmietniki stare wersalki, fotele czy szafki, a ich nagromadzenie powoduje, że w naszej przestrzeni tworzą się niezbyt estetyczne składowiska.

W związku z tym Miasto Chełm przypomina, że odbiór odpadów wielkogabarytowych z terenu Miasta, zgodnie z przyjętym harmonogramem, odbywa się raz na kwartał. Najbliższa data przypada na wrzesień. W dniu wywozu odpady należy wystawić do godziny 7.00, ale nie wcześniej niż dobę przed wyznaczonym terminem odbioru.

Harmonogram odbioru odpadów mieszkańcy mogą śledzić na bieżąco również za pośrednictwem aplikacji “Moje Odpady”, którą można pobrać i zainstalować na swoim smartfonie. To najwygodniejsza forma kontroli terminu wywozu śmieci. Wystarczy wpisać do aplikacji swój adres, a system sam zasygnalizuje nam, jaką frakcję danego dnia odbiera Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

W sytuacji, gdy chcemy pozbyć się odpadów wielkogabarytowych, a termin ich odbioru jest dość odległy, należy odwieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ul. Bieławin 5A. Warto pamiętać, że na chełmskim PSZOK-u nie ma limitów, a za pozostawienie odpadów nie zapłacimy ani złotówki. Punkt pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-16:00 i w soboty w godzinach 7:00-14:00.

Nie zawsze zachodzi jednak konieczność utylizacji starej wersalki czy sofy. Możemy przecież wystawić ją na internetową aukcję lub stronę z ogłoszeniami. Możemy też przekazać ją znajomym, sąsiadom lub potrzebującym – warto zapytać. Dostępnych możliwości jest naprawdę mnóstwo.

Wszelkie informacje dotyczące segregacji odpadów, a także kwestii związanych z ich odbiorem znajdą Państwo na stronie internetowej UM Chełm. Link -> http://chelm.pl/www/um/index.php/odpady

Urzędnicy apelują o przemyślane planowanie wyrzucania odpadów wielkogabarytowych. To od nas wszystkich zależy bowiem, jak będzie wyglądało nasze najbliższe otoczenie.