Chełmski oddział NOSG posadził Dąb Pamięci

Chełmski oddział NOSG posadził Dąb Pamięci

Na terenie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie posadzono „Dąb pamięci” poświęcony żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza, także tym, którzy pod Wytycznem oddali życie za Ojczyznę.

To właśnie w tej miejscowości na przełomie września i października 1939 roku zgrupowanie żołnierzy KOP dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna stawiło opór nacierającym od wschodu sowietom. Był to ostatni akcent obrony Kresów Wschodnich i jedna z ostatnich bitew kampanii wrześniowej. Mimo miażdżącej przewagi Rosjan w sprzęcie żołnierze KOP stawiali zaciekły opór. Jednak po wielogodzinnej walce, wobec dużych strat gen. Orlik-Rückemann rozkazał odwrót i rozwiązał grupę. Oddziały podzielone na niewielkie grupki wycofały się do lasów i rozpoczęły walkę konspiracyjną.

W bitwie pod Wytycznem zginęło około 100 polskich pograniczników, a kilkuset zostało rannych lub dostało się do niewoli – kilku jeńców rozstrzelano od razu, a pozostali zaginęli bez śladu.

Pamięć o tym tragicznym wydarzeniu kultywuje od chwili swego powołania Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie, który jest sukcesorem formacji Korpusu Ochrony Pogranicza.

Obchody 80. rocznicy bitwy pod Wytycznem rozpoczęły się na ternie NOSG przy ulicy Trubakowskiej w Chełmie, gdzie posadzono „Dąb pamięci” ku czci żołnierzy służb medycznych i weterynaryjnych KOP poległych na frontach 1939 roku i zamordowanych w obozach katyńskich w 1940 roku.

Później uroczystości przeniosły się pod Kopiec Chwały w Wytycznie, gdzie tradycyjnie celebrowano mszę świętą oraz modlitwę ekumeniczną, złożono wieńce i odczytano apel poległych.

Foto: Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie.