Odszedł Wojciech Zakrzewski

Odszedł Wojciech Zakrzewski

W niedzielny poranek dotarła do nas informacja o śmierci Wojciecha Zakrzewskiego – chełmskiego dziennikarza, publicysty, miłośnika i znawcy kina, sztuki, animatora lokalnej kultury. Wojtek chorował ciężko od wielu miesięcy, odszedł w wieku 48 lat.

Wojciech Zakrzewski współpracował z lokalnymi tygodnikami, „Dziennikiem Wschodnim” oraz radiem. Był dziennikarzem, publicystą, laureatem Honorowego Złotego Biletu – nagrody Stowarzyszenia Kina Polskie. Honorowy tytuł „Za wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów” przyznało mu środowisko właścicieli kin, producentów i dystrybutorów filmowych podczas 46. Forum Wokół Kina we Wrocławiu.

Był także autorem przewodnika „Chełmskie Kina”, dzięki któremu stuletni dorobek kin w Chełmie został ocalony od zapomnienia. To także jeden z  organizatorów Festiwalu „Niezła Sztuka”, a swego czasu także rzecznikiem prasowym Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Współpracował z Młodzieżowym Domem Kultury, redagując m.in. miesięcznik „Kultura”.

Wojtek Zakrzewski był dziennikarzem i animatorem kultury, jurorem 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był trzykrotnie nominowany do Nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w kategorii animator kultury, a także do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina.

Wiceprezes i prelegent Dyskusyjnego Klubu Filmowego Rewers, założyciel grupy filmowej „Się kręci”, która pod jego kierunkiem w 2014 roku zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Nakręcona Historia” Narodowego Instytutu Dziedzictwa za film „Podziemia Ducha Bielucha”. Wojciech Zakrzewski to także prezes Stowarzyszenia Integracji Transgranicznej Łączy Nas Bug, organizującego w Chełmie Przegląd Kina Ukraińskiego oraz, we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Łucku, realizującego projekt „Kino bez granic”.

Uroczystości pogrzebowe Wojtka rozpoczną się we wtorek, 1 czerwca, o godzinie 14.00, mszą świętą w Bazylice NMP na chełmskiej Górce.

Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom składamy najszczersze kondolencje.