Odeszła Ida Haendel

Odeszła Ida Haendel

Niezwykle smutna wiadomość napłynęła do nas z Miami. Trzydziestego czerwca, w wieku 92 lat, zmarła Ida Haendel – chełmianka żydowskiego pochodzenia, jedna z najwybitniejszych skrzypaczek XX wieku i jedna z najwybitniejszych przedstawicielek żydowskiej społeczności Chełma. Urodzona w Chełmie, na skrzypcach grała od trzeciego roku życia.

Określana mianem  „cudownego dziecka”, jako siedmiolatka wzięła udział w I Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, będąc najmłodszym uczestnikiem w historii tego wydarzenia.

Podczas II wojny światowej koncertowała dla żołnierzy państw alianckich. W latach 1946–1947 zadebiutowała koncertami w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zagrała kilka koncertów skrzypcowych w latach 1959 i 1960. W 1986 r. z ojcem przyjechała w podróż sentymentalną do Chełma, którą rejestrowała kanadyjska telewizja.

W 2010 roku Rada Miasta Chełm przyznała jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chełmie nazwała jej imieniem salę koncertową, a pod koniec ubiegłego roku pomnik 7-letniej Idy grającej na skrzypcach ozdobił skwer u zbiegu ulic Adama Mickiewicza i Lubelskiej w Chełmie.

Artystka odeszła w wieku 92 lat.