Ksiądz podarował ambulans chełmskiemu hospicjum

Ksiądz podarował ambulans chełmskiemu hospicjum

Samochód- ambulans na potrzeby chełmskiego hospicjum ks. Kazimierza Malinowskiego zakupił z własnych środków ks. kan. Józef Serej, proboszcz parafii Żdżanne. Nowy citroen berlingo już teraz zacznie służbę dla podopiecznych hospicjum.

„Samochód jak samochód. To tylko rzecz, która przemija. Na tym placu jest mnóstwo samochodów. Każdy spełnia swoją funkcję. Ten posłuży hospicjum i będzie docierał do ludzi, którzy potrzebują konkretnej pomocy. Moja decyzja była bardzo szybka, również ze względu na znajomość z ks. Kazimierzem. Pracowaliśmy w jednym dekanacie. Lata mijają, ale wspomnienia zawsze są. Konkretne dzieła potrzebują też wsparcia konkretnymi czynami. Za wiele spraw komuś dziękujemy. Starajmy się nie dziękować, ale naśladować.” – powiedział ks. Serej.

Chełmskie hospicjum działa od jedenastu lat opiekując się głównie osobami z chorobami nowotworowymi i długoterminowymi. Prowadzi różne formy wsparcia, docierając do chorych wyłącznie na zasadach leczenia domowego. Teraz, za sprawą samochodu pomoc będzie dużo łatwiejsza, a pokonywanie znacznych odległości pomiędzy pacjentami wygodniejsze i bardziej bezpieczne.

Samochód jest powiększony i dostosowany do potrzeb hospicjum. Będzie mógł służyć jako środek transportu sprzętu rehabilitacyjnego, bo hospicjum prowadzi także jego wypożyczalnię W środku znalazło się miejsce dla pięciu osób, bo zespół hospicyjny składa się z lekarza opieki paliatywnej, pielęgniarki, fizjoterapeuty oraz psychologa, który prowadzi grupę wsparcia.

W 2019 roku pod opieką hospicjum było 300 chorych cierpiących na choroby terminalne – nowotworowe i przewlekłe. W ciągu 11 lat działalności liczba ta rośnie do kilku tysięcy.

Koszt samochodu ofiarowanego hospicjum przez księdza Sereja wyniósł około 70 tysięcy złotych.

Chełmskie hospicjum jest organizacją pożytku publicznego. Każdy może je wesprzeć przeznaczając 1% podatku na rzecz organizacji. Stowarzyszenie pomaga mieszkańcom Chełma w rozliczeniu. Bezpłatną pomoc księgowej można uzyskać od poniedziałku do piątku między 13.00 a 16.00 w siedzibie przy ul. Lwowskiej 12.

W imieniu społeczności lokalnej serdecznie dziękujemy za ten dar serca!

Źródło i foto: Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego