“Kapumaniacy” zjadą do Pawłowa

“Kapumaniacy” zjadą do Pawłowa

W najbliższy piątek, 24 maja, w Pawłowie koło Chełma rozpocznie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Twórczości Ryszarda Kapuścińskiego „Kapumaniacy”. Wydarzenie, kolejny już raz, będzie częścią, organizowanych w niedźwiedzim grodzie przez Stowarzyszenie Civitas Christiana, „Dni kultury chrześcijańskiej”.

Pawłów jest miejscem organizacji zlotu fanów twórczości wybitnego polskiego reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego od kilkunastu lat. Jak się okazuje, przed drugą wojną światową przebywał on tam jako 7-letni chłopak u swojego wujka Józefa Edwarda Bobko, pracownika pawłowskiego Urzędu Gminy. Sam wybuch wojny zastał go w Pawłowie, skąd słynny pisarz i reportażysta został wzięty do niewoli radzieckiej. Po kilku dniach udało mu się uciec do rodzinnego Pińska, przeżyć cały okres wojenny i zadebiutować w tygodniku „Dziś i jutro” w wieku 17 lat, skąd później wyruszył na dziennikarskie szlaki. Można powiedzieć, że wędrówka „cesarza reportażu” po świecie zaczęła się w Pawłowie.

Celem organizatorów zlotu jest przypominanie o tym mało znanym fakcie. „Mieszkańcy mogą być dumni że taka osoba jak nasz wybitny reportażysta, publicysta, poeta i fotograf ma powiązania z historią naszej miejscowości.”- mówią organizatorzy.

Coroczny Ogólnopolski Zlot Miłośników Twórczości Ryszarda Kapuścińskiego „Kapumaniacy” jest sposobem na utrzymanie i kultywowanie dorobku znanego Polaka, zyskując zainteresowanie coraz większego grona osób z całej Polski. Podczas imprezy odbywają się warsztaty dziennikarskie dla adeptów sztuki reportażu radiowego, telewizyjnego i prasowego, prowadzone przez wybitnych specjalistów. Mają miejsce także konkursy związane z życiem i twórczością głównego bohatera, wystawy fotograficzne, projekcje filmów, spotkania autorskie z pisarzami, koncerty i wiele innych.

Stałym Gościem honorowym imprezy jest żona Ryszarda Kapuścińskiego – Alicja.

Serdecznie zapraszamy do Pawłowa.