Sierżant Przemysław Dygas i posterunkowy Kamil Choma, którzy na co dzień pełnią służbę w Rejowcu Fabrycznym (pow. chełmski) otrzymali na uroczystości w MSWiA odznakę im. podkomisarza Andrzeja Struja. Mogą ją otrzymać tylko policjanci, którzy ratują życie z narażeniem własnego. Policjanci jako pierwsi pojawili się na miejscu pożaru domu i bez chwili wahania weszli do środka. Wyprowadzili 80-letnią właścicielkę domu, która miała kłopoty z poruszaniem się. Do tego zdarzenia doszło 15 lutego br. w miejscowości Pawłów w gminie Rejowiec Fabryczny.
Odznaka, której patronem jest Andrzej Struj, jest dedykowana niezwykłym funkcjonariuszom, którzy poza służbą podejmują działania w obronie życia, zdrowia i mienia naszych obywateli oraz tym, którzy w trakcie służby ratują ludzkie życie, narażając własne– podkreślił minister Mariusz Kamiński.
To postępowanie zgodne z rotą przysięgi. Ale to wymaga odwagi, hartu ducha, gotowości do poświęcenia. Wiem, jak wiele ryzykowaliście dla innych ludzi, dla naszych obywateli. Jestem pod ogromnym wrażeniem– dodał szef MSWiA.
Ze słowami podziękowania dla funkcjonariuszy zwrócił się również gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji.
Czytając opisy zdarzeń, które były Waszym udziałem i spowodowały, że jesteście na tej sali, po raz kolejny uzmysłowiłem sobie, że trzeba mieć w sobie ogromne poczucie odpowiedzialności i troski o drugiego człowieka, żeby w ogóle założyć policyjny mundur– powiedział.
Jako szef polskiej Policji nisko się Wam kłaniam, jest to ogromny zaszczyt stać na czele formacji, w której służą ludzie tacy jak Wy– podkreślił.
Odznaka im. podkomisarza Andrzeja Struja została wręczona po raz pierwszy w historii polskiej Policji. Mogą ją otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową. Odznaka jest nadawana na wniosek komendanta głównego Policji albo z inicjatywy ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.
Andrzej Struj zginął od ciosów nożem po tym, jak 10 lutego 2010 r. – podczas urlopu – interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.