Chełmianka z nagrodą im. Anny Plato!

Chełmianka z nagrodą im. Anny Plato!

W miniony piątek Agata Szewczuk z Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti została laureatką nagrody im. Anny Platto. Wyróżnienie jest przyznawane bibliotekarzom za szczególny wkład w pracę z dziećmi i młodzieżą.

„Moja praca idzie prosto z serca – mówi Agata Szewczuk. – Wychowałam się na książkach, są dla mnie bardzo ważne. Książki mnie zbudowały i teraz ja próbuję w innych zbudować tę miłość do literatury.” – dodaje.

„W dzisiejszych czasach zachęcać dzieci do czytania nie jest łatwym zadaniem.” – mówi przewodnicząca kapituły nagrody im. Anny Platto, prof. Anita Has-Tokarz. „W momencie, kiedy obserwujemy dookoła inwazję rozmaitych mediów, które zawłaszczają dzieci i młodzież, bezpośrednim i nadrzędnym celem tej nagrody było i jest do tej pory wykorzystanie tych mediów po to, by prowadziły one dzieci i młodzież do książki, czyli medium pierwotnego.” – dodaje.

Nagroda im. Anny Platto jest wręczana od 27 lat. Uroczystość odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie.

Agata Szewczuk jest pracownikiem Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci, w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti od 12 lat. Promotorka czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki w czasie pandemii część spotkań prowadziła online. Do czytania książek i odwiedzenia biblioteki zachęcała na Instagramie, prezentując zakupione nowości wydawnicze oraz wartościowe lektury.

Pracując z wybraną książką lubi o niej opowiadać i prowokować do rozmowy. Do tego dołącza działania mające na celu oswojenie z tematyką książki. Aktywizuje dzieci do nauki poprzez zabawę.

Ogromną popularnością cieszyły się zajęcia organizowane w czasie Nocy Kultury, np. warsztaty literacko-plastyczne „Ogród bajek” (2020), czy „Noc z Harrym Potterem” (2015) z mnóstwem ciekawych zajęć z zielarstwa, wróżbiarstwa, ksiąg zakazanych, numerologii, a nawet latania na miotle.

Docenia i wykorzystuje gry planszowe, które nie tylko uczą dzieci myślenia strategicznego, zdrowej rywalizacji, działania w grupie, ale pozwalają nawiązać znajomości.

Prowadząc lekcje biblioteczne, wychodzi naprzeciw potrzebom instytucji edukacyjnych. Współpracuje ze szkołami, przedszkolami i żłobkami prowadząc cykliczne, edukacyjne lekcje biblioteczne.

Pani Agata dba o różnorodność zajęć, uczy jak korzystać z dokumentów Google, z programów Canva, Padlet, Pixlr, ThingLink. Wszystko to było możliwe do zrealizowania dzięki projektowi ‚”Mądrzy Cyfrowi”.

Jednym z bardziej spektakularnych przedsięwzięć była realizacja projektu „Jestem muralistą”. Na szczytowej ścianie jednej z kamienic Chełma powstał okazały mural, na którym przedstawiono kobietę siedzącą w fotelu i czytającą książkę. Podczas realizacji projektu – oprócz wspólnej pracy nad muralem z grupą Magnifico i Niepublicznym Młodzieżowym Ośrodkiem w Rejowcu – przeprowadzono zajęcia plastyczne na złomowisku oraz warsztaty dla filmowców, podczas których nagrano film dokumentujący cały projekt.

To nie wszystkie pomysły Pani Agaty, bo warto wspomnieć o konkursie online „Wyślij książkę na wakacje”, szyciu toreb na książki z różnorodnych materiałów pn. „Na własną książkę” , „Retro słuchowiskach”, przeglądzie „pluszowych” książeczek, zorganizowanym w Oddziale Dziecięcym Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie.

„Oferta przedstawiona przez Laureatkę jest bardzo ciekawa i różnorodna, co przekłada się na wzrost czytelnictwa. Do biblioteki dołączyło nowe grono czytelników, ponieważ mogą wypożyczać ciekawe i wartościowe książki, ale też interesująco i pożytecznie spędzić tu wolny czas.” – napisała Kapituła Nagrody.

Pomysły Pani Agaty mogą inspirować i wiele nauczyć, gratulujemy!