W Młynie Michalenki nowe centrum kultury

W Młynie Michalenki nowe centrum kultury

W ubiegłym tygodniu Miasto Chełm stało się właścicielem słynnego Młyna Michalenki, który od wielu lat niszczeje przy ulicy Lubelskiej. Za budynek, który zaadaptowany zostanie na nowe centrum kultury, miasto zapłaciło 450 tysięcy złotych, natomiast wstępne szacunki mówią, że jego renowacja zamknie się w kwocie ok. 35 milionów złotych.

Nowy Młyn Michalenki ma być przestrzenią tętniąca życiem, dobrze powiązaną funkcjonalnie z otoczeniem, zaprojektowaną z poszanowaniem dorobku kulturowego miejsca. Zrewitalizowany obiekt ma być unikalny, przyciągać użytkowników oraz turystów i stanowić ważne, rozpoznawalne i akceptowalne społecznie miejsce na kulturalnej mapie miasta i województwa lubelskiego.

Koncepcja rewitalizacji Młyna Michalenki zakłada utworzenie w nim: sali teatralnej dla około 250 widzów wraz ze sceną o wymiarach 8×10 m i główną siedzibę Teatru Ziemi Chełmskiej, zaplecza z 3 garderobami, szatni, warsztatu stolarskiego, dwóch sal konferencyjno-szkoleniowych, sal muzealnych na dwóch poziomach, dodatkowych magazynów.

Na najwyższym poziomie budynku ma powstać kawiarnia, a na przylegającej działce parking oraz teren zielony z małą architekturą.

Niszczejący od 2001 roku obiekt stał się własnością miasta Chełm, które zapłaciło za nieruchomość 450 tys. zł., tymczasem Departament Inwestycji i Rozwoju ogłosił przetarg na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej na rewitalizację budynku tzw. „Młynu Michalenki” wraz z przyległą działką, na potrzeby działalności kulturalno-muzealnej, w ramach zadania pn.: „Infrastruktura Kultury”.

Projekt będzie podstawą do aplikowania o zewnętrzne dofinansowanie wielomilionowej rewitalizacji obiektu.

Źródło i foto: Miasto Chełm