Marihuana zatrzymana

Marihuana zatrzymana

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG, działając pod nadzorem Prokuratury Krajowej, zatrzymali rekordowy transport 183 kg marihuany o czarnorynkowej wartości ponad 8 mln zł. Narkotyki ukryte były w skrytkach konstrukcyjnych naczepy ciężarówki, zaś do sprawy aresztowano dwóch obywateli Polski (w wieku 50 i 34 lat).

Do zdarzenia doszło 6 października 2023 roku w Zgorzelcu (w woj. dolnośląskim). Z ustaleń mundurowych wynikało, iż w zestawie ciężarowym jadącym z jednego z krajów Europy Zachodniej, mogą być przewożone znaczne ilości narkotyków. Funkcjonariusze  Straży Granicznej z placówek w Dorohusku (Nadbużański OSG) i Zgorzelcu (Nadodrzański OSG), przy ścisłym współdziałaniu z funkcjonariuszami z Krajowej Administracji Skarbowej oraz Policji ze Zgorzelca, podczas kontroli drogowej zastawu ciężarowego TIR ujawnili przemycaną  marihuanę. Obecność narkotyków wskazał funkcjonariuszom obecny podczas kontroli pies służbowy, dodatkowo mundurowi z Krajowej Administracji Skarbowej, wykorzystując do tego celu mobilny rentgen, potwierdzili już konkretne miejsce ukrycia narkotyków.

Paczki z marihuaną ukryte zostały w specjalnie skonstruowanej skrytce, w podłodze naczepy. Nielegalny towar o łącznej wadze ponad 183 kg próbował wwieźć na terytorium Polski 50 letni mieszkaniec Pabianic. W toku podjętych intensywnych czynności śledczych, funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG z Placówki w Dorohusku, ustalili również osobę podejrzaną o zorganizowanie ujawnionego przemytu marihuany. Do sprawy został zatrzymany 34 letni obywatel Polski. W miejscu jego zamieszkania we Wrocławiu, funkcjonariusze SG zabezpieczyli dowody świadczące  o popełnionym przestępstwie oraz gotówkę w kwocie ponad 720 tys. zł.

Obu zatrzymanych mężczyzn doprowadzono do Prokuratury Krajowej w Lublinie Wydziału Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji, gdzie usłyszeli oni zarzut wewnątrzwspólnotowego nabycia na terenie UE i przewozu znacznych ilości środków odurzających tj. o czyn z art. 55 ust. 3 Ustawy z dnia 29.07.2002 roku z późni. zm. o przeciwdziałaniu narkomanii, za co grozi im kara pozbawienia wolności od lat 3 do 20.

Decyzją Sądu Rejowego w Lublinie zostali oni tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewkluczone są kolejne zatrzymania w sprawie.