Orkiestra Dęta Cementowni Chełm ma 50 lat!

Orkiestra Dęta Cementowni Chełm ma 50 lat!

W najbliższą niedzielę, 26 września o godzinie 15.30, na scenie zlokalizowanej na Placu Łuczkowskiego Jubileusz 50-lecia świętować będzie Orkiestra Dęta Cementowni Chełm. Orkiestra powstała w 1971 roku, a dzisiaj trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek uroczystość zakładową czy regionalna bez jej udziału. Na przestrzeni 50 lat przez Orkiestrę „przewinęło się” kilkudziesięciu muzyków. Dzisiaj wielu z nich można spotkać w zawodowych orkiestrach dętych na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Wielu byłych muzyków występowało lub nadal występuje w filharmoniach, zespołach cyrkowych czy orkiestrach kameralnych.

Orkiestra Dęta Cementowni Chełm przemierzyła Polskę ze swoimi koncertami od Bugu do Odry i od Tatr do Morza. Występowała także poza granicami kraju. Uczestniczyła w wielu konkursach i przeglądach, które często wygrywała lub zajmowała w nich czołowe miejsca. Przez kilka lat była organizatorem Ogólnopolskich Przeglądów Orkiestr Dętych Przedsiębiorstw Wiążących Materiałów Budowlanych.

Dziś Orkiestra liczy 35 stałych muzyków, którzy biorą udział w przeglądach orkiestr dętych oraz prezentują się na terenie regionu i kraju. W latach 80-tych na terenie Chełma było siedem orkiestr dętych, obecnie została tylko jedna, która przetrwała.

W ramach przekształceń własnościowych cementowni „Chełm” władali kolejno Grecy, Niemcy oraz Anglicy. Przez ten czas żaden z właścicieli nie kwestionował racji bytu Orkiestry. W momencie przejęcia Cementowni przez „CEMEX” orkiestra zaczęła funkcjonować na własny rachunek. CEMEX przekazał jej instrumenty, mundury oraz udostępnił pomieszczenia na próby. Zaaprobował też gotowość wsparcia finansowego za pośrednictwem cemexowskiej Fundacji „Budujemy Przyszłość”. Aby jednak skorzystać z takiej formy finansowania trzeba posiadać osobowość prawną, to miedzy innymi dlatego w lipcu 2010 roku powołano Stowarzyszenie Miłośników Orkiestry Dętej Cementowni Chełm. Dzięki temu Orkiestra ma możliwość pozyskiwania środków na swoją działalność.

Do tej pory Orkiestra bardzo dobrze prosperuje, a w miejsce muzyków, którzy odeszli przyszli kolejni, z nowym zapasem sił i pozytywnej energii. Zmienił się także kapelmistrz, a dzięki niemu sceniczny wizerunek Orkiestry oraz jej repertuar. Muzycy znakomicie odnaleźli się w rytmach Glena Millera, Franka Sinatry, Queenu, Abby, Santany, Europy itd.

Z taką muzyczna ofertą nie dano szans rywalom podczas przeglądu w Krasnobrodzie. Aplauz publiczności wzbudzono także podczas bardziej renomowanej imprezy na rynku głównym w Zamościu, gdzie rywalizowano z zawodowymi orkiestrami.

Składa się ona w pełni z profesjonalnych muzyków, którzy są nie tylko wizytówką Cemexu, ale także swojego miasta i regionu.

Zapraszamy na koncert!