Krasnystaw promował się we Francji

Krasnystaw promował się we Francji

Po rocznej przerwie spowodowanej ogólnoświatową pandemią, „Spotkania Europejskie” (Rencontres  Européennes) organizowane przez francuskie stowarzyszenie „Europe en Berry Touraine” i współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, powróciły do życia. Celem spotkań jest wymiana poglądów i poznawanie innych kultur, promocja krajów i miast, zawiązywanie stosunków partnerskich z innymi państwami a także nawiązywanie kontaktów międzynarodowych. W tym roku w spotkaniu we Francji pokazał się Krasnystaw.

W tym roku spotkanie odbyło się już po raz jedenasty. Miało ono miejsce w mieście królewskim Loches i w przepięknej, malowniczej miejscowości z zamkiem będącym w posiadaniu rodziny Reyów – Montrésor.  W tegorocznym wyjeździe do Francji udział wzięli uczniowie i absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Krasnymstawie, razem z opiekunem Panią Beatą Skrzypą – nauczycielem języka francuskiego w tejże szkole. Uczestnikami wydarzenia była również młodzież, nauczyciele i wolontariusze z 16 państw europejskich.

Głównym tematem spotkania były hasła: wolność, równość i podstawowe wartości Unii Europejskiej. Rencontres Européennes było także doskonałą okazją do promowania we Francji naszego miasta, naszego regionu, naszych produktów lokalnych, naszej małej ojczyzny. Robiliśmy to dzielnie, z ogromną dumą i satysfakcją. Nie byłoby to jednak możliwe bez uprzejmości i wsparcia darczyńców i sponsorów – relacjonuje Pani Beata Skrzypa prezes Stowarzyszenia „Europa i My”.