“Dyrekcja” już w Internecie

“Dyrekcja” już w Internecie

Od początku tygodnia, na platformie You Tube znaleźć już można film dokumentalny Grażyny Stankiewicz ”Dyrekcja”. Jak pisaliśmy już w naszym portalu, film poświęcony jest historii chełmskiego osiedla kolejarskiego, drugiego co do wielkości, obok budowy portu i miasta Gdynia, przedsięwzięcia urbanistyczno-architektonicznego II RP.

Film opowiada o wyjątkowości tego miejsca oraz jego historii od lat 30. XX w. do czasów współczesnych. Jego bohaterami są zaś mieszkańcy Dyrekcji oraz pasjonaci historii chełmskiego osiedla.

Osiedle Dyrekcji powstało wg koncepcji miasta ogrodu, która zakładała istnienie kilkunastu rodzajów domów przypominających swoim kształtem polskie dwory. Budynki przeznaczone były dla rodzin kolejarzy w związku z planowanymi przed wojną przenosinami do Chełma Dyrekcji Kolei Państwowej. Na planie wiodącym budynkiem był modernistyczny Gmachu, który w czasie okupacji zajmowali naziści, a potem przez długie lata nazywany był Gmachem PKWN.

Finałowa wersja trwa będzie 41, zamiast planowanych wcześniej 20 minut, a scenariusz dokumentu opowiada o historii założenia urbanistyczno-architektonicznego osiedla, uważanego za ewenement w skali światowej oraz historii mieszkających tu ludzi. Wśród narratorów znalazły się natomiast zarówno osoby, które mieszkają na osiedlu kilkudziesięciu lat jak i te, związane z nim sentymentalnie. W filmie zobaczymy prof. Bolesława Stelmacha, jednego z najwybitniejszych architektów europejskich, dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, autor kryminałów retro – Marcina Wrońskiego, którego powieść „Czas Herkulesów” rozgrywa się w przedwojennym Chełmie oraz Zbigniewa Lubaszewskiego, wybitnego chełmskiego historyka i regionalistę. W filmie zobaczymy też fabularyzowane fragmenty, w których zagrali, wyłonieni w specjalnych castingach, mieszkańcy naszego miasta, w tym m.in. kawalerzyści grupy rekonstrukcyjnej oraz chełmscy cykliści.

Autorką scenariusza i reżyserem filmu jest znana lubelska dziennikarka, redaktor naczelna magazynu „Lajf” Grażyna Stankiewicz, która wcześniej zrealizowała m.in. film Marcinie Różyckim i Widzącym z Lublina,  film „Ida Haendel – portret w sepii” dla Programu I TVP S.A., „Cały świat to jeden wielki Chełm” dla TVP Polonia oraz „Stalag 319”, który został wyemitowany m.in. w TVP Historia.

Producentami filmu są Miasto Chełm, Stowarzyszenie “Teatr w Remizie” i kierowana przez Olgę Michalec-Chlebik OTO Agencja Producencka z Lublina, która ma na koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Autorami zdjęć są Grzegorz Filipiak i Andrzej Chlebik, autorem dźwięku – Michał Kaźmierczak, za światło odpowiadał Andrzej Chlebik. Autorami zdjęć z drona są Łukasz Borkowski i Olga Michalec – Chlebik, która film również zmontowała. Podczas produkcji asystował Paweł Mitrus, kierownikiem planu była Mariana Kril, za współpracę producencką odpowiadali Roland Kurczewicz i Marcin Grel.

„Dyrekcja” otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, a jej realizację wsparły także chełmskie firmy i przedsiębiorstwa miejskie.