Chełm reaguje na kwarantannę. Targowisko Miejskie zamknięte

Chełm reaguje na kwarantannę. Targowisko Miejskie zamknięte

Od dziś, 17 marca, aż do odwołania, zamknięte będzie dla kupujących popularne wśród chełmian targowisko przy ul. Lutosławskiego w Chełmie. Taką decyzję podjął prezes Chełmskiego Parku Wodnego i Targowisk Miejskich, Artur Juszczak, którego decyzją nieczynny od kilku dni jest także Chełmski Park Wodny. Kwarantanna związana z koronawirusem w sposób wyraźny zmienia życie codzienne mieszkańców Chełma, którzy na zmiany natkną się także w spółkach miejskich.

Zgodnie z zaleceniami premiera, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz sztabu kryzysowego powołanego przez prezydenta Chełma, w ramach zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, od wtorku w miejscu targowiska będzie też obowiązywał całkowity zakaz handlu, którego złamanie grozić będzie karą grzywny do 3 tysięcy złotych.

Kilku ajentów stoisk znajdujących się na Targowisku, już zapowiedziała możliwość zakupów zdalnych, z dowozem do drzwi Klientów.

Spółki MPGK oraz MPEC wydały natomiast oficjalne komunikaty w kwestii postępowania w trakcie kwarantanny.

„W trosce o zdrowie pracowników i interesantów w związku z realnym zagrożeniem rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Chełmie apeluje o ograniczenie wizyt w siedzibie Spółki przy ulicy Wołyńskiej 57 oraz w podległych zakładach, przede wszystkim w PSZOK-u przy ulicy Bieławin 5. Jeżeli jest taka możliwość prosimy o zaniechanie osobistych wizyt związanych z załatwianiem spraw i korzystanie z dostępnych alternatywnych rozwiązań: kontakt telefoniczny pod numerem 82 563 14 61, za pośrednictwem poczty elektronicznej: mpgk@mpgk.chelm.pl Podejmowane działania mają głównie charakter profilaktyczny oraz zapobiegawczy.”

 

„Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. informuje, że z powodu zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem COVID-19 od 13 marca 2020 r. wstrzymuje przyjmowanie interesantów. Obsługa klientów i kontakt z pracownikami Spółki możliwa jest jedynie drogą telefoniczną i elektroniczną. Centrala: 82 565 34 51, 52, 53, 82 565 28 74, 82 565 02 71, Rejon Przesyłu i Dystrybucji: 82 563 11 42, 082 565 10 58 fax 82 565-31-30, e-mail: mpec@mpec.chelm.pl